Boşanırsak Eşim Malıma Ortak Olurmu?

Boşanırsak Eşim Malıma Ortak Olur Mu ?

Biz eşimle 4 yıllık evliyiz evlenirken herhangi bir sözleşme yapmadık üstümüze kayıtlı sadece bir arabamız var bu aracı beraber edindik ve şimdi annem bana ev alacak ama eşimle herhangi bir ayrılıkta eşimin hak iddia etmemesi için mal ayrılığı mı yapmam gerekiyor? 2 tane notere danıştım evlenmeden önce yapman gerekiyordu dedi avukata danıştım mahkemen de yapman gerekiyor dedi hakim karar verecek dedi.  Eğer ki olur da  günün birin de ayrılırsak o evde benim bile emeğim yok,  eşiminde hak etmemesi için bana hangi yolu önerirsiniz?  henüz tapuya gidip evi üzerime almadım ne yapmamı önerirsiniz benıi aydınlatırsanız çok sevinirim. Kafam karıştı yada hem noteri hem mahkemeyi mi yapmalıyım? 2009 yılının 11. ayı nikah yaptık, annemde başkasıyla evli ve yaşlı biri o yüzden bana bi iyilik yapmak istedi ama bende annemi ileride üzmek istemiyorum.

Evlenmeden önce ve sonra istediğiniz mal rejimi sözleşmesini seçebillirsiniz. Buna ilişkin sözleşmleri noterde yapabilirsiniz ancak evlendikten sonra mal ayrılığı sözleşmesini yanlızca mahkeme kararı ile kurulabilir.
Bu kesin bir durumdur şöyle ki ;

MEDENİ KANUN ‘un ilgili hükümleri

Yasal mal rejimi

MADDE 202.- Eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanması asıldır. Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kanunda belirlenen diğer rejimlerden birini kabul edebilirler. B. Mal rejimi sözleşmesi I. Sözleşmenin içeriği

MADDE 203.- Mal rejimi sözleşmesi, evlenmeden önce veya sonra yapılabilir. Taraflar, istedikleri mal rejimini ancak kanunda yazılı sınırlar içinde seçebilir, kaldırabilir veya değiştirebilirler.

Sözleşme ehliyeti

MADDE 204.- Mal rejimi sözleşmesi, ancak ayırt etme gücüne sahip olanlar tarafından yapılabilir. Küçükler ile kısıtlılar, yasal temsilcilerinin rızasını almak zorundadırlar.

Sözleşmenin şekli

MADDE 205.- Mal rejimi sözleşmesi, noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır.

Ancak, taraflar evlenme başvurusu sırasında hangi mal rejimini seçtiklerini yazılı olarak da bildirebilirler. Mal rejimi sözleşmesinin taraflarca ve gerektiğinde yasal temsilcilerince imzalanması zorunludur.

Olağanüstü mal rejimi

Eşlerden birinin istemi ile

MADDE 206.- Haklı bir sebep varsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine, mevcut mal rejiminin mal ayrılığına dönüşmesine karar verebilir.

Özellikle aşağıdaki hallerde haklı bir sebebin varlığı kabul edilir:

1. Diğer eşe ait mal varlığının borca batık veya ortaklıktaki payının haczedilmiş olması,
2. Diğer eşin, istemde bulunanın veya ortaklığın menfaatlerini tehlikeye düşürmüş olması,
3. Diğer eşin, ortaklığın malları üzerinde bir tasarruf işleminin yapılması için gereken rızasını haklı bir sebep olmadan esirgemesi,
4. Diğer eşin, istemde bulunan eşe mal varlığı, geliri, borçları veya ortaklık malları hakkında bilgi vermekten kaçınması,
5. Diğer eşin sürekli olarak ayırt etme gücünden yoksun olması. Eşlerden biri ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun ise, onun yasal temsilcisi de bu sebebe dayanarak mal ayrılığına karar verilmesini isteyebilir.


Makaleyi paylaşmak için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

Arasan Hukuk Burosu

Hukuki sorunlarınız için bize İletişim Formu 'ndan ve WhatsApp 'dan yazabilir veya 0533 373 10 10 no'lu telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.